17.kolo VčD: Bídný zážitek z kostelecké kuželny a k tomu prohra 4:12

Pátek 17.2.2023 a Paka si to šine na prastarou kuželnu již na čas 16:30 do Kostelce, kde se packým nedaří (vem to čert) a ještě k tomu odjíždějí z kuželny s nesportovními zážitky – to se naplnilo i tentokráte.

Tomáš Kincl nastoupil na Jirku Bajera, který dodnes drží rekord kuželny na šílených 536, pěkně zostra do plných (156:142), Jirka ne a ne trefit uličku. Jenže v dorážce hrál Jirka úplně jinou soutěž, krásně to našel a i když ujel 5x na sedláka, dorážkou 81 skóre otočil, neboť domácí hráč sice chybu neudělal, ale 53 bylo na čistou dráhu dosti přísné. Změna drah a trend naprosto stejný, plné 151:137 pro domácí, jenže v dorážce Jirka naprosto exceloval, shazoval láza a po výjimečném skóre 97:66 v této disciplíně vyhrál 457:426 při dorážce 178.

Dvojky Dan Bouda a Honza Šmidrkal. Plné ještě pro Honzu v poměru 149:138, jenže dorážka se proměnila v horor, Honzovi nechutnal místní okapový žlab na středu dráhy a netrefoval sedláky zhruba o půl metru, nakonec strašných 51:62 (jen díky lázu), avšak půle srovnaná 200 oba, nikomu se nevedlo. Druhé plné a výborný Danův výkon (164), Honza ještě taktak zkorigoval na slušných 150. A v dorážce začal packý hráč 2 lázy a už byl na dostřel, pak zase začal ujíždět a i přes třetí lázo předváděl nadále katastrofální dorážkový výkon a tušil, že není šance, tak si aspoň zanadával, Dan v klidu a pohodě 77, Honza 71, celkově zaslouženě 441:421 pro domácí, Honza příšerných 11 újezdů (nejspíš i více), a kdyby o kousek.

Tomáš Adamů a Milan RIngel, toť další dvojice. A plné pro packého borce, 150:143 znamenalo mírný náskok. Dorážka ale jasně úspěšnější pro Tomáše, 75:52, půlka 218:202 pro domácí a komfortní vedení o 16 klacků bylo realitou. Po druhých plných se zdálo být rozhodnuto, Tomáš 152:144, avšak Milan začal stahovat v dorážce a již byl na dostřel o pár klacků. Pak však trochu zaúřadovaly místní automaty, Tomáš hrál nejdřív opakovaný nepovedený hod na těžkou figuru, ten se již povedl, dorazil a následně otevřel heblem, ale rozbil kuželku, přitom mu tam záhadně přibyly znovu 4 kuželky, se kterými se i přes několikeré – ale zamítnuté – avízo hrálo až do konce (neseděl součet dorážky při daných plných), Milan již netrefil do konce žádnou ze slušně rozehraných figurek, Tomáš to naopak v pohodě dohrál, 4 kuželky se samozřejmě odečítaly, ale až na konci – 431:423. Zápas trval skoro hodinu.

Další mač a Pepa Macek proti Jendovi RIngelovi. A domácímu hráči se vůbec nedařilo, Jenda naopak velmi solidně – plné 127:153, Pepa se nechal vystřídat za Kubu Wenzela, ten ale nerozehraný trend nezměnil, jeho mordy se mu vracely zpoza stavěčů zase na dráhu, tak se neustále nehrálo. Dorážka 63:51 pro Paku, avšak trošku kysele, neboť Jenda neudělal ani chybu a soupeř 8. A ve druhé půlce pokračovala rozbitá hra, další rozbitá kuželka, najednou přestal zapisovat přední roh, tak jej domácí začali dopisovat ručně, pačtí zastavili hru, protože už to nemělo s kuželkami nic společného, domácí naskočili a automaty opravili. Plné 148:141 pro Paku, dorážku už Kuba zvládl za 63 (alespoň dle zápisu) bez chyby, Jenda i se 3 fuky 75, celkem 439:381 pro packé, 4:4 a 61 plus pro Paku.

Erik Folta měl za cíl neprohrát s Petrem Linhartem o moc. V plných se to dařilo, Erik 146, domácí veterán jen o 2 více. V dorážce ale přišla tvrdá facka, Petr neskutečně otevíral (začal 9,9, 8-1, 7-2), pak zavíral na jednu i těžké figurky, Erik se vytrápil, takže dorážku zamrsknul na 53 se 7 knédly, Petr skvělých 98 a čistě. Na dvojce stejný trend, domácí hráč utíkal, 154 plných, Erik nestačil hned o 16 klacků. Nastal útok na pětikilo, Petr opět bezchybný, Erik se lepšil, ale dráha mu vůbec nevoněla, Petr si pětikilo odpálil až prvními chybičkami v dorážce na konci hry, i tak famózních 90 dorážky a celkem 490. Erik doklopýtal aspoň ke 400. Erikovi sice zbývaly 4 hody, ale domácí hráč – po právu rozjařen –  stále na dráze barvitě popisoval, proč netrefil páreček, až musel Erik dvakrát opakovat rozeběh, takže po upozornění packých se strhla drobná roztržka s tím, že pačtí hulákají celý zápas a že to domácího hráče taky rušilo (asi proto dal 490 v nejlepším výkonu sezóny po naprosté TOP hře).

Teď už to bylo těžké, 6:4 a 29 plus pro domácí. Michal Vlček narukoval na Jardu Erlebacha a začal velmi slušně, 151 plných ale Jardu, nakoulejícího 146, ještě nezlomilo. V dorážce již ale jasně lepší Michal, Jarda neotevřel, nezavřel, takže po dorážce 70:53 to bylo 221:199 po půlce. A přišel další bod sporu, pačtí, fandící celý zápas hlasitě jako vždy i s pomocí bubnu a trumpetky, dostali BAN na hudební nástroje, protože to rušilo obyvatele domu, kde se hrají i kuželky a vznikl další problém. Pačtí tedy odložili hudební nástroje. Už se hrálo jenom o čest, Michal 150 plných, Jarda 138 a když už se zdálo, že to bude jen o pár klacků, tak za to domácí hráč vzal a dorážku ještě 80:70 vyhrál, celkem 451:407 a nebylo co řešit.

12:4 pro domácí, nakonec ještě jasně, zápas samozřejmě rozhodl skvělým výkonem Petr Linhart. Pačtí se od loňska aspoň zlepšili o 200 kuželek.

Zápas měl ještě dohru ve zpravodaji, ze které to však zní, že vše je OK a jediným problémem jsou pačtí hlasití hráčofanoušci, kteří používají všemožné hudební nástroje – dobře, s nástroji a hlučností to je naprostá pravda.

Když si to ale shrneme, tak

 • přijedeme na zápas v 16:30, takže to někteří musí zapíchnout dříve v práci
 • na kuželně je zima
 • rozběhy jsou již za hranou životnosti, speciálně vymleté středové žlaby zakončené kdovíčím, co dělá zvuk praskajícího dříví
 • není časomíra
 • automaty jsou již těžce hraniční a neznají spojitost mezi hody a spadlými kuželkami, takže často nesedí skóre
 • zápas trvá průměrně skoro hodinu
 • šatny a sprchy úplně bez komentáře
 • utkání končí stejně ve 21:30
 • od nynějška zákaz fandění s nástroji

Na co se má člověk potom těšit? Nikdo nemůže požadovat novou kuželnu, města mají jiné starosti než dotovat kuželkářské oddíly, nicméně za větší údržbu by to rozhodně stálo. Příští sezónu spadne možná do divize zpět Vysoké Mýto, které místo divizních výsledků o +350 doma najednou na jiné domácí kuželně (ač o soutěž výše a bez Martina Prošvice) najednou dostává rychtu – budeme si tedy přát, aby to mýtští ustáli a v lize zůstali a nemuseli jsme jezdit na podobnou kuželnu. Z VčPB se zase nahoru tlačí Mýto “B”, a tak se taky může teoreticky stát, že v divizi budou 2 Mýta, zmizí Rychnov a podobných sporů bude jen a jen přibývat.

 

 

2 reakce na 17.kolo VčD: Bídný zážitek z kostelecké kuželny a k tomu prohra 4:12

 1. Ahoj pačtí kuželkáři,
  ač to dělám nerad,tak i já vám musím napsat pár bodů,jak to vidím já…
  1. začátek 16:30 je stanoven v rozlosování,pokud se vám to nelíbí,tak jezdit nemusíte (stejně jako nejezdite do Vysokého Mýta)
  2. teplota 19°C – je to zima?
  3. kuželna má kolaudaci do roku 2024
  4. časomíra není povinností
  5. bohužel na nové automaty není a proto se hraje na tom na co je
  6. dopisování předního roha jsem vzal já na sebe jakožto rozhodčí a zároveň vedoucí domácích,protože jsem nechtěl,aby kluci zase stáli. Na druhou stranu máte taky svého vedoucího, takže je to o domluvě
  7. několikrát během zápasu jsme vás prosili,že nad námi bydlí lidi,problém ve fandění hlasivkama není,problém pro nás je buben a trumpeta – bohužel smlouva s paní majitelkou je taková jaká je
  8. doporučil bych vám si v klidu sednout a zavzpomínat na časy,kdy na “moderních” kuželnách byli zděné šatny a sprchy,zatímco u vás se prevlékalo za závěsem a bez možnosti sprchy
  9. za mě jsem srdečně rád,že jste letos neměli zažívací problémy po našem pivu jako vloni,speciálně pro vás jsme koupili i lahvový
  Mějte se hezky a ať vám to padá

 2. Nechci aby se zde rozjela nenávistná diskuze, ale musím jako VD novopackých vysvětlit nejasnosti.
  Rozpis stanovuje již několik let začátek utkání v 16:30h. S tím nikdo nic neudělá. Je to požadavek domácích, ale je zajímavé, že se končí i někdy před 22h. Vina je samozřejmě ve stavěčích. Nikdo nemá přebytečné peníze na pořízení nového automatu! Musím s Michalem souhlasit, že to je následně složitější. Tím vyvstávají i případné rozepře na rozkouskovanost hry.
  Rozběhy nejsou v TOP formě a je to pro každého stejné, ale ten žlab je rok od roku znatelnější. Platnost kolaudace tu nehraje žádnou cenu. My jsme se s tím nevyrovnali. Naše škoda!
  Domačkávání předního rohu na 2ce rozhodčím jsem na místě zakázal! Následná oprava byla úspěšná.
  Šatny jsou prostorově dostatečné, ale ta sprcha by stála uklidit. Stačí oméci pavučiny ( jako prvý hráč jsem šel i prvý do sprchy a mít plný obličej pavoučí složitosti je nemilé ) a smejt podlahu. U nás to bylo dříve daleko horší. Jeden záchod a šatna za plentou. Styděli jsme se mnohdy.
  Hlučnost je od nás výraznější. To souhlasím. Fandíme si i na slabší výkony. Mnozí se nám i smějí, ale to jsme prostě my! Takovéto fandění předvádíme vždycky !!! Divím se, že to domácím je divné, ale plně chápu, že majitelka nemovitosti má vždycky pravdu i kdyby byla v mylné představě. Chápu, že do těchto prostor nikdo z kuželkářů nedá ani korunu navíc protože zde je smlouva vždy pouze na 1 rok a investovat do něčeho co za rok může přijít vniveč je nesmysl. Musíme holt přijmout realitu, ale tato kuželna má již svá lepší léta hodně v minulosti a rok od roku se to zhoršuje.
  Všechny kuželkářské oddíly nás znají a dobře vědí, že v kantýně umíme nechat slušnou útratu. Loni to tu tak nebylo. Točeným pivem by se možná dalo rozjásat akorát čuníka v chlívku. Tatranka byl se dala použít leda pod nohu u stolu a ani by se neprolomila. Pečené koleno nám bylo nabídnuto až při odjezdu!!! Letos to byla ouplně jiná liga!
  Udělejme si na toto každý svůj náhled a neničme si chuť do hry kuželek.
  Jirka Bajer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *